Galerie vín Sklepa "Na Bařině"


Odrůdy bílého vína

Ryzlink Vlašský:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Odměry. Ryzlink Vlašský je výborné víno zelenožluté barvy s ušlechtilou typickou vůní, charakteristickou příjemnou chutí s výraznou kyselinou. Je vhodné k archivaci, pochází pravděpodobně z Francie, z oblasti Champagne. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučeno k předkrmům, lehkým úpravám rybího masa, paštikám, vepřovému řízku.

Veltlínské zelené:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Díl u včelína. Je to víno světle žluté barvy s obsahem zelených tónů. V buketu má příjemnou medovou vůni, kořenitost až pepřnatost. Má nižší obsah kyselin. Ranné ročníky nesou svěžest a živost. Pochází z dolního Rakouska. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučeno k širokému spektru pokrmů. Mladší vína jsou doporučována ke studeným masům a vyzrálá k pokrmům z hovězího masa, jemným omáčkám či k filé z mořských ryb.

Ryzlink Rýnský:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Díl u včelína. Ryzlink Rýnský se vyznačuje zelenožlutou barvou, jemnost přirozeného buketu lipového květu, jemného nádechu. V chuti plné, často alkoholické víno vykazuje výraznou kyselinku. Odrůda Ryzlink Rýnský pochází z Porýní. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučeno k předkrmům, rybímu masu, drůbeži a telecímu masu, vhodné i ke sladkým pokrmům.

Sauvignon blanc:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Odměry. Sauvignon poskytuje vína osobitého odrůdového buketu kopřivy nebo nazrálé broskve. V chuti je víno svěží, kořenité, s bohatou strukturou.Tato odrůda pochází pravděpodobně z Francie. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučeno k předkrmům s dominující chutí, k rybímu masu, uzeným masům či drůbeži a lehce kořeněným pokrmům.

Müller Thurgau:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Odměry. Müller Thurgau je víno velice příjemné, s nízkým obsahem kyselin, s lehkou, skoro muškátovou příchutí. Je žluto zelené barvy, velmi aromatické a harmonické v chuti. Byl vyšlechtěn prof. Dr. H. Müllerem v Geisenheimu jako kříženec Ryzlinku Rýnského a Sylvánského zeleného. Víno je vhodné ke kratší archivaci. Je doporučeno pro svou všestrannost ke všem hlavním jídlům.

Pinot blanc

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Odměry. Víno zlatavě zelenožluté barvy s ovocným aroma, které ve své ohnivosti s jemnou nasládlou chutí dává vínu kulatost a zároveň svěží lehkost mladého vína. V dochuti je chrakteristická chlebovinka. Odrůda pochází z Francie. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučováno k drůbeži a rybám, specialitám na grilu a polotuhým sýrům holandského typu.


Odrůdy červeného vína

André:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Odměry. V André je vůně fialek je podpořena tóny plodů černého rybízu. V chuti je víno svěží, s bohatou strukturou, vyváženými kyselinami a originální tříslovinou. Víno má rubínovou barvu. Zráním v lahvi se chuť stává kořenitější. Odrůda byla vyšlechtěna na Moravě z odrůd Frankovky a Svatovavřineckého. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučeno k hovězímu na roštu, pikantním úpravám vepřového, různým úpravám svíčkové a jemně nazrálým plísňovým sýrům.

Frankovka:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Novosády. Frankovka má ve vůni výrazný ovocný projev sušených švestek a černých jeřabin. V chuti je víno plné, plně kouřové, kořenité s bohatou až ohnivou strukturou. Je to velmi harmonické víno s vyrovnaným obsahem kyselin, alkoholu a tříslovin. Pravděpodobně pochází z dolního Rakouska. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučeno především k plísňovým sýrům.

Modrý portugal:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Novosády. Portugal modrý má svěží ovocnou vůni. Jedná se o suché víno jemné granátové barvy, příjemné chuti s jemnými kyselinami a tříslovinou. V chuti je po odbourání kyselin jemnost peckového ovoce doplněna jemnými tóny. Odrůda k nám přišla z Rakouska a Maďarska. Víno je vhodné ke kratší archivaci. Je doporučeno k charakteristickým úpravám drůbežího masa (husa, kachna, bažant). Dále k těstovinovým pokrmům či jídlům v kombinaci s nearomatickými sýry.

Zweigeltrebe:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Odměry. Zweigeltrebe je víno tmavě červené barvy s menším obsahem tříslovin. Původem rakouská odrůda, vyšlechtěná F. Zweigeltem v Klosterneuburku jako klon Frankovky a Svatovavřineckého, si ale získala oblibu po celém světě. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučeno k bohaté masité stravě.

Pinot noir

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Odměry. Víno světle rubínové barvy s vůní zralé višně, která přechází v chuti do jádra peckovin a hořké čokolády. Pochází pravděpodobně z Burgundska, kde vzniklo křížením odrůd Tramín a Mlynářka. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučováno k jemnějším úpravám zvěřiny a jiných tmavých mas, rovněž k sýrům s ušlechtilou bílou plísní.

Cabernet Sauvignon:

V našem vinařství pěstujeme tuto odrůdu v trati Novosády. Je to víno s typickou příchutí a kořenitostí, která je u mladých vín poněkud drsná. Zráním v láhvi získává typickou jemnost. Je rubínové barvy, voní po višních nebo po černém rybízu. Odrůda pochází z Francie z oblasti Bordeaux s k nám se dostala  již v 16. století. Víno je vhodné k delší archivaci. Je doporučen k pikantním úpravám hovězího a k aromatickým nazrálým sýrům.

© Tomáš Bařina, Čejkovice 2007
TOPlist